Mednarodni dogodek mreženja za prijave na EU centralizirane razpise
Hrana, biogospodarstvo, naravni viri, kmetijstvo in čisto okolje za zdravo življenje
"NAVDUŠITE PARTNERJE S PREBOJNIMI IDEJAMI NOVIH PROJEKTOV"
Mreženje je ključno za razvoj in uresničitev uspešnih EU centraliziranih projektov. Omogoča povezovanje v pomembna partnerstva, izmenjavo idej in pridobivanje dragocene podpore. S tem namenom, smo v okviru projekta KRPAN pripravili dogodek mreženja med raziskovalci iz akademije in gospodarstva z naslovom »Hrana, biogospodarstvo, naravni viri, kmetijstvo in čisto okolje za zdravo življenje«.

- Datum: ČETRTEK, 13. februar 2025
- Ura: 8:15 - 15:30
- Lokacija: Hotel Four Points by Sheraton Ljubljana Mons
Raziskovalci in predstavniki podjetij iz 18 držav na dogodku povezovanja
V okviru projekta KRPAN je Univerza v Ljubljani 13. februarja 2025 organizirala dogodek mreženja z naslovom ‘Hrana, biogospodarstvo, naravni viri, kmetijstvo in čisto okolje za zdravo življenje‘, ki se ga je udeležilo preko 80 raziskovalcev, raziskovalnih svetovalcev in predstavnikov podjetij iz 18 držav. Poleg slovenskih so se dogodka povezovanja udeležili tudi raziskovalci in predstavniki podjetij iz Albanije, Armenije, Belgije, Cipra, Češke, Francije, Hrvaške, Italije, Kosova, Latvije, Litve, Madžarske, Romunije, Severne Makedonije, Portugalske, Srbije in Tunizije. Dogodka so se nameravali udeležiti tudi predstavniki iz Estonije in Gruzije.
Na dogodku je udeležence nagovoril rektor prof. dr. Gregor Majdič. Sledile so predstavitve glavnih govorcev: prof. dr. Nataša Poklar Ulrih z Univerze v Ljubljani, Ilaria Marcolin in Francesco Coletti iz Fondazione Agrifood & Bioeconomy (FAB FVG), Italija, dr. Uroš Novak s Kemijskega inštituta ter doc. dr. Draško Veselinovič iz Slovenskega gospodarskega in raziskovalnega združenja v Belgiji.
Glavni govorci so nato sodelovali pri okrogli mizi na temo ‘Pomembnost dobrega konzorcija za uspeh na EU razpisih’, ki jo je vodila dr. Kaja Smole Orehek iz Univerzitetne službe za raziskovalno dejavnost. Dogodek se je zaključil s predstavitvijo 24 novih in potencialno prebojnih idej za bodoče evropske projekte ter z mreženjem sodelujočih. Med predstavitelji projektnih idej in preostalimi udeleženci so se vzpostavili novi kontakti z namenom nadgradnje raziskovalnih in inovativnih idej ter vzpostavljanja konzorcijev za prijavo na centralizirane evropske razpise.




Razlogi za vašo udeležbo
Dogodek mreženja predstavlja odlično priložnost za predstavitev vaših projektov, vzpostavljanje stikov z raziskovalci in institucijami s področja hrane, biogospodarstva, naravnih virov, kmetijstva in čistega okolja za zdravo življenje ter morebitno oblikovanje konzorcijev za prijavo na prihajajoče mednarodne razpise programa Obzorje Evropa in drugih evropskih centraliziranih programov. Udeleženci dogodka bodo tako imeli priložnost razširiti svojo mrežo preko “hitrega povezovanja” in individualnih srečanj, s čimer bodo lahko prepoznali priložnosti za sodelovanje in oblikovanje konzorcijev za prijave projektov v okviru razpisov različnih centraliziranih evropskih programov (Obzorje Evropa, LIFE, idr.). V okviru programa Obzorje Evropa je dogodek še posebej namenjen projektom Stebra III – EIC Pathfinder, EU Misije ter Grozda 6 v okviru II. Stebra, ki med drugim naslavlja naslednja tematska področja:
- Destinacija 1: Biotska raznovrstnost in ekosistemske storitve
- Destinacija 2: Pravični, zdravi in okolju prijazni živilski sistemi od primarne proizvodnje do porabe;
- Destinacija 3: Krožno gospodarstvo in sektorji biogospodarstva;
- Destinacija 4: Čisto okolje in ničelno onesnaženje;
- Destinacija 5: Zemljišča, oceani in voda za podnebne ukrepe;
- Destinacija 6: Odporne, vključujoče, zdrave in zelene podeželske, obalne in mestne skupnosti;
- Destinacija 7: Inovativno upravljanje, opazovanje okolja in digitalne rešitve v podporo Zelenemu dogovoru.

GLAVNI NAMEN mednarodnega DOGODKA MREŽENJA JE VALILNICA NOVIH IDEJ BODOČIH EU PROJEKTOV, S PREDSTAVITVAMI POTENCIALNIH IN PREBOJNIH IDEJ RAZISKOVALCEV IZ AKADEMIJE IN GOSPODARSTVA.
Hkrati pa ima dogodek naslednje namene:
- povezovanje:
– med raziskovalci slovenskih raziskovalnih organizacij,
– z gospodarstvom,
– s tujimi univerzami, raziskovalnimi organizacijami ter združenji
- vzpostavitev novih konzorcijskih partnerstev,
- spodbujanje že obstoječih konzorcijskih partnerstev.
PROGRAM DOgodka
Program je zasnovan z namenom, da omogoči predstavitev vaših idej in omogoči interakcijo z drugimi govorci ter udeleženci. Med povabljenimi udeleženci so pedagogi, raziskovalci raziskovalnih organizacij v Slovenij in tujini ter predstavniki mednarodnih podjetij, ki so zainteresirani za prijave na program Obzorje Evropa (predvsem Steber II – Grozd 6; Steber III – EIC Pathfinder; EU Misije) ter druge centralizirane EU programe. Tako bo program obogaten s široko paleto zanimivih govorcev, perspektivnih idej in raznolikih udeležencev. Izkoristite to priložnost za povezovanje s skupnostjo raziskovalcev, ki se ukvarjajo s podobnimi področji. V nadaljevanju si lahko ogledate okviren program dogodka.




Države iz katerih prihajajo udeleženci

Komu je dogodek namenjen in kako sodelovati
Dogodek je namenjen raziskovalcem in predstavnikom podjetij iz Slovenije in Evrope, ki so zainteresirani za prijave na program Obzorje Evropa ter druge centralizirane EU programe.
PRIDRUŽITE SE NAM PRI OBLIKOVANJU PRIHODNOSTI !
GOVORCI

Prof. Dr. Nataša Poklar Ulrih
Prof. dr. Nataša Poklar Ulrih je redna profesorica biokemije na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani. V obdobju od 2020 do 2022 je bila dekanja Biotehniške fakultete, prodekanja za znanstveno raziskovalno dejavnost BF (2018-2020) in prodekanja za področje živilstva (2014-2018).
Profesorica Poklar Ulrih je predstojnica Katedre za biokemijo in kemijo živil (2009-), predsednica Sveta zavoda centra odličnosti Cipkebip in vodi raziskovalni program »Biokemijska in biofizikalno-kemijska karakterizacija naravnih snovi« in številne nacionalne in evropske projekte. Na UL vodi projekta univerzitetne mreže EUTOPIA MOORE in EUTOPIA Health.
V letu 2024 je uspešno pridobila projekt Obzorja Evropa ERA Chair Foodomics – Metabolomics in Food and Nutrition. Je članica uredniških odborov več znanstvenih revij. Objavila je 198 izvirnih znanstvenih člankov ter 7 poglavij v znanstvenih monografijah, ima podeljene 3 patente in h-indeks 38.
Je članica uredniških odborov več znanstvenih revij ter je bila povabljena kot predavateljica na številne mednarodne znanstvene simpozije. Prof. dr. Poklar Ulrih je prejemnica številnih nagrad: Fulbrightova štipendija (2006-2007), Zlata plaketa UL (2016), Priznanje BF (2011, 2014), Lapanjetova nagrada za znanstvene dosežke na področju biokemije (2022) in Jesenkova nagrada za življenjsko delo (2023).

Dr. Uroš Novak
Za svoje delo je prejel številne nacionalne in mednarodne nagrade. Kot koordinator vodi projekt REMEDIES v okviru programa Horizon Europe Mission Ocean & Waters in projekt BIOAPP v sklopu Interreg IT-SI. Poleg tega je glavni raziskovalec v petih drugih projektih Horizon Europe (ESTELLA, RURALITIES, PROPLANET, SSbD4Chem in UPSTREAM) ter projektih Interreg Central Europe (TeBiCe) in Interreg Adrion (PREVENT). Zaradi svoje predanosti do prenosa znanstvenih dognanj iz laboratorija v praktične rešitve, je bil finalist EU Social Innovation Challenge v letu 2019, kar je pripeljalo do ustanovitve start-upa 123zero. Dr. Novak je tudi soustanovitelj dveh start-upov ter direktor zavoda WIT, poleg tega pa mentor številnim start-up podjetjem.

Ilaria Marcolin & Francesco Coletti
Ilaria Marcolin je magistrirala iz evropskih odnosov in je vodja evropskih projektov na Fundaciji za agroživilstvo in biogospodarstvo FVG (FAB FVG), kjer je odgovorna za načrtovanje ter upravljanje pobud, financiranih iz sredstev EU, na področju agroživilstva in biogospodarstva.
Francesco Coletti je diplomiral iz okoljskih znanosti in upravljanja zemljišč ter je po poklicu agronom. Na FAB FVG se ukvarja s projekti, povezanimi z biogospodarstvom, inovacijami in trajnostjo v kmetijstvu.
FAB FVG je organizacija, ki vključuje Avtonomno deželo Furlanijo – Julijsko krajino in lokalne finančne institucije. Cilj fundacije je podpreti konkurenčen in trajnosten razvoj regionalnega agroživilskega sektorja ter pospešiti razvoj krožnega podeželskega biogospodarstva. FAB FVG je tudi vodilna organizacija regionalnega agroživilskega in biogospodarskega grozda.
FAB FVG je eden izmed partnerjev projekta C4B – Circular Bio-Based Business Models to Create High-Value Bio-Based Products in Integrated Value Chain, ki poteka v okviru programa Obzorje Evropa, Grozd 6. Cilj projekta C4B je razvoj pravičnih in trajnostnih poslovnih modelov, ki ustvarjajo priložnosti za podjetništvo na podeželju. Poslovni modeli C4B bodo zasnovani tako, da uravnotežijo porazdelitev moči in dobičkov v novih verigah vrednosti na biološki osnovi, s čimer bodo pospeševali razvoj podeželskih skupnosti, njihovo gospodarsko vzdržnost ter krepili sodelovanje med kmetijskimi delavci, gozdarji in industrijo.

Doc. dr. Draško Veselinovič
Dr. Draško Veselinovič je od leta 2014 predsednik upravnega odbora Slovenskega gospodarskega in raziskovalnega združenja v Bruslju. Pred tem je opravljal številne direktorske funkcije v mednarodnih finančnih institucijah, kot so Ljubljanska borza (njen ustanovitelj leta 1989), Deželna banka Slovenije, NLB, KD Group. Od leta 1986 je poleg svoje glavne zaposlitve vzporedno raziskovalec in profesor različnih finančnih predmetov na Univerzi v Ljubljani in Gea College – tudi gostujoči profesor na Univerzi v Gentu, London School of Economics, Univerzi na Dunaju itd. Na njegovo ime je registriranih več kot 600 bibliografskih enot, med drugim 6 knjig o deviznih trgih, finančnih (kapitalskih) trgih, borzah in izvedenih finančnih instrumentih.
RAZPISI
Dogodek bo v glavnem naslavljal nekatere razpise programa Obzorje Evropa v okviru II. Stebra, Grozda 6 (Hrana, biogospodarstvo, naravni viri, kmetijstvo in okolje), v okviru III. Stebra (EIC Pathfinder) in vsebinsko primernih misij EU (Dogovor o zdravju tal v Evropi in Obnova oceanov in voda) ter razpise nekaterih drugih evropskih programov, kot npr. LIFE.
Trenutno (januar 2025) aktualni razpisi:
https://krpan-projekt.si/wp-content/uploads/2025/03/Calls_FOOD_FINAL.pdf
Več o EU razpisih za leto 2024/2025:
Obzorje Evropa:
- Steber II, Grozd 6: Hrana, biogospodarstvo, naravni viri, kmetijstvo in okolje. Osnutek delovnega programa za 2025: Draft 2025 WP for food, bioeconomy, natural resources, agriculture and environment.pdf (verzija Februar 2025). Osnutek delovnega programa za 2026-2027: CL6 – initial draft WP 26-27 _040325.pdf (verzija Marec 2025).
- Steber III, EIC Pathfinder: DP 2025
- Misije: Dogovor o zdravju tal v Evropi ter Obnova oceanov in voda
LIFE:
- LIFE Calls for proposals 2024 – European Commission (europa.eu). Informacije glede LIFE 2025: What to expect from LIFE in 2025
nastanitev
Hotel Four Points by Sheraton Ljubljana Mons za udeležence mednarodnega dogodka mreženja ponuja posebno znižano ceno za nastanitev. Rezervacijo je potrebno opraviti do 27. januarja 2025 preko te povezave.
Cene sob:
- enoposteljna soba Classic Queen ali dvoposteljna soba Classic Twin: 83,00 EUR za 1 osebo/noč (103,00 EUR za 2 osebi/noč)
VEČ INFORMACIJ
Lokacija dogodka: Hotel Four Points by Sheraton Ljubljana Mons
Kontakt: krpan@uni-lj.si / +386 1 2418 696
Več informacij o projektu KRPAN: Krepitev raziskovalne podpore in aktivnosti za napredek na evropskih raziskovalnih projektih – KRPAN | Univerza v Ljubljani
Dogodek je organiziran v okviru projekta KRPAN »Krepitev Raziskovalne Podpore in Aktivnosti za Napredek na evropskih raziskovalnih projektih«, ki ga sofinancirata Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije in Evropska unija – NextGenerationEU.